🌈 17. května je Mezinárodní den boje proti homofobii a transfobii (International Day Against Homophobia and Transphobia). Jsou ještě podobné iniciativy potřeba?
🔍 Nedávná studie z České republiky ukázala alarmující rozdíly v duševním zdraví mezi heterosexuálními a LGBT+ osobami. Výsledky ukazují, že LGBT+ komunita čelí výrazně vyšší míře duševních poruch a sebevražedných myšlenek. Co je důvodem? Diskriminace, stigmatizace a menšinový stres.
🤝 Co můžeme udělat pro to, aby se LGBT+ lidé cítili přijati? A aby nebyli ve své beznaději někteří tak sami, že raději zvolí tak radikální řešení jako je odchod z tohoto světa?
✅ Začněme u sebe, představme si v jejich situaci své děti nebo jiné příbuzné, přátele, kolegy a známé.
✅ Vzdělávejme se, zjišťujme, kdo ti lidé skutečně jsou (ne to, jak jsou někdy zobrazováni v médiích nebo co po sociálních sítích šíří ti méně zasvěcení). Možná budete překvapeni kolik jich tu s námi žije (v ČR je to 500.000-1.000.000.
Vždy když se Lenky, zakladatelky HR Brainstorming, někdo ptá, proč pomáhá Jsme Fér a bojuje za přijetí rovného manželství, když se jí osobně situace netýká, vysvětluje, že její důvod je jednoduchý – 36 zemí světa už rovné manželství má a na základě mnoha ukazatelů to pomohlo každé z nich (např. právě tím, že se snížila míra sebevražd u mladých lidí).
Mimochodem – vlajka na její košili 👇 je znakem “straight ally”, tedy hetero spojence*kyně.
Více o studii Michal Pitoňáka, o které se zde zmiňujeme zde.
Leave a Reply